Neskorumpovateľní úradníci = miliardy pre nás

Dátum: 23.02.2009

Predvolený sľub ,,úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO známkou 1,9 (na škále -3 až +3). Podľa nich ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní totiž možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.

Znenie sľubu:

Toto sú cesty – verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006

Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (…) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (…) A na to je množstvo príkladov, (…) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky.
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Verejné obstarávanie má iste rezervy. Zefektívniť ho ale predstavuje naozaj ťažkú prácu vrátane dlhodobej snahy presadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Ak ich SMER má, môže sa Slovensko tešiť na miliardové úspory vo verejných financiách. Ak ich ale nemá, tak celá pridaná hodnota tohto sľubu spočíva vo výpočte, že 10 percent z 90 je 9.
Eugen Jurzyca, INEKO

Výborný zámer. Verejné obstarávania treba dostať na internet. Ľudia by mali vidieť kto a ako hlasuje v komisiách pri rôznych tendroch, mali by od neho mať právo žiadať zdôvodnenie, prečo zdvihol ruku tak, ako ju zdvihol. Ale veľké úspechy neočakávam, vrana vrane oko nevykole…
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Aj minimálny počet už existujúcich benchmarkingových štúdií jasne ukazuje, že tu “utekajú” miliardy. Len aby sa aj reálne niečo urobilo.
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Veľa sa o tom rozpráva, avšak napr. centralizáciu verejného obstarávania odložili a nemajú v nej parametre garantujúce transparentnosť. A tak je to viac rizikové.
Emília Sičáková-Beblavá, Transparency International Slovakia

Opäť sa kvalita tohto sľubu dá zvonku len ťažko posúdiť, no znova sa vynárajú oprávnené pochybnosti, že by po ôsmich rokoch aj rozpočtových reforiem Dzurinda nechal kdesi v štátnom rozpočte takúto mimoriadnu vatu, ktorú mohol použiť na svoje politické priority a ľúbivé predvolebné rozhadzovanie.
Anonymný autor

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.