Honba za zlodejmi je drahá, treba hlavne zabrániť kradnutiu

Dátum: 13.02.2008

Predvolebný sľub „postih ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva“ zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO zápornou známkou -0,6 (na škále -3 až 3). Vzhľadom na komplikované dokazovanie by náklady na splnenie sľubu pravdepodobne prevýšili prínosy pre spoločnosť. Vláda by preto mala skôr aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní. Niekoľkí odborníci sa zhodujú, že zákon, ktorým chce vláda splniť tento sľub, je prinajmenšom kontroverzný čo sa týka ústavnosti, či prezumpcie neviny. Objavili sa aj pochybnosti, či chce vláda skutočne takýto zákon prijať, keď i za ňou stoja určité kapitálové skupiny, ktoré by sa tomu nepotešili.

Znenie sľubu:

Postih ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
SMER – sociálna demokracia vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky spochybnila pred Ústavným súdom Slovenskej republiky; Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

V súčasnosti bude uplatňovanie takéhoto zákona stáť spoločnosť oveľa viac než z neho získa. Treba sa sústrediť na to, aby nebolo možné miliardy rozkradnúť, nie ich potom naháňať po svete.
Eugen Jurzyca

Legislatíva už dnes ponúka dostatočné právomoci kriminalistom a súdom trestať vlastníkov nelegálne nadobudnutého majetku. Netreba meniť zákony, treba zlepšovať prácu polície a súdov.
Martin Chren

Platí prezumpcia neviny – štát má dokazovať, že som klamár a keď ma usvedčí, tak ma môže sankcionovať a nie nastaviť celý proces úplne naruby.
Robert Kičina

Štát by mal mať veľmi silné kompetencie pri vymáhaní daní a mal by ich aj využívať. Nemalo by sa ísť však nad tento rámec.
Vladimír Tvaroška

V princípe dobrý sľub vyblednutý pochybným majetkovým pozadím viacerých predstaviteľov Smeru, ktorí častokrát pozoruhodným spôsobom “nadobudli” vlastné majetky (napr. konkurzné “aktivity” viacerých ministrov).
František Chovanec

Nesystémový zásah do právneho systému. Bremeno dokazovania nesmie prejsť na občana. Oveľa lepším cieľom by bolo navrhnutie komplexných nástrojov kontroly nadobúdania bohatstva v intenciách ústavy SR.
Richard Kollár

Netreba zabúdať na nespochybniteľný princíp ústavnej ochrany nedotknuteľného súkromného vlastníctva. Na druhej strane, aj Al Caponeho dostali na neschopnosti preukázať zdanenie svojich majetkových prírastkov (Mečiara či Počiatka však napríklad nie – aj preto je to len prázdny výkrik do tmy). Vzhľadom na dlhoročné pozadie zakladajúcich hybných síl Smeru možno úspešne pochybovať o tom, ako vážne je tento bonmot myslený. Koniec koncov aj volebný úspech Smeru ilustruje, akú nezastupiteľnú úlohu pri oživovaní novátorských iniciatív hrá aj na Slovensku kapitálotvorná vrstva. Summa summarum, neostáva než investovať viac vzdelávania do daňových auditorov, a pomaly sa učiť žiť s vedomím, že hoci oku neviditeľná, existuje aj stratosféra, hoci vznikla ako hovorí Eugen Jurzyca, následkom revolučnej neopakovateľnej hry. Kto sa dnes chce hrabať v pôvode majetku lúpežných rytierov, pirátskych dynastií… história je plná krvi a majetkových krívd. Dôležité je poučiť sa z nej pre nastavenie systému, ktorý spoločnosti dobre poslúži v budúcnosti.
Anonymný autor

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.