Dotácie farmárom sú na úkor školstva alebo zdravotníctva

Dátum: 23.02.2009

Predvolebný sľub ,,zvýšenie podpory farmárov“ zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO známkou -2,1 (na škále -3 až +3). Väčšinou sa zhodli, že dotácie do najmenej produktívneho sektora, poľnohospodárstva, sú nepriaznivé pre ekonomiku. Kazia hospodársku súťaž, umelo zvyšujú ceny potravín, odčerpávajú peniaze z oblastí, kde naozaj chýbajú (napr. zdravotníctvo a školstvo). Podľa niektorých by bolo pre nás výhodnejšie dovážať dotované potraviny z okolitých krajín a ušetrené peniaze investovať do dôležitejších sektorov. Za potrebnú označili aj reformu podpory poľnohospodárstva na úrovni Európskej únie.

Znenie sľubu:

SMER – sociálna demokracia bude presadzovať taký systém finančných podpôr v poľnohospodárstve, ktoré zrovnoprávnia slovenských poľnohospodárov s poľnohospodármi v okolitých krajinách a umožnia spravodlivú súťaž v rámci Európskej únie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) chce do programového vyhlásenia zahrnúť zvýšenie doplatkov priamych platieb poľnohospodárom. “Našli sme s koaličnými partnermi zhodu, aby percentá, ktoré sú vynegociované, boli samozrejmosťou.” V budúcom roku by mali slovenskí farmári dostať podľa jeho predstáv doplatky do úrovne 70 percent.
Zdroj: Miroslav Jureňa, minister pôdohospodárstva (HZDS), Hospodárske noviny, 18.7.2006, http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=46018

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Krok späť, ak je zámerom vlády budovať modernú vzdelanostnú ekonomiku založenú na vysokej pridanej hodnote. Príspevky poľnohospodárom kazia hospodársku súťaž, umelo zvyšujú ceny potravín, znevýhodňujú zaostalé regióny a odčerpávajú peniaze z oblastí, kde sú užitočnejšie – služby, vzdelávanie, výskum a veda, moderné technológie.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Zvýhodňovanie farmárov v bohatých krajinách nie je správna politika. Slovensko však
nemôže na všetky takéto kroky EÚ reagovať rovnako. Čo ak by sa Nemecko rozhodlo zničiť našich producentov medu exportnými dotáciami, preženiem, sto miliárd Euro? Aj my by sme sa rozhodli dotovať našich producentov rovnakou sumou? Alebo by bolo pre nás lepšie doviezť med z Nemecka zadarmo a z ušetrených peňazí pomôcť našim medárom uplatniť sa na inom trhu?
Eugen Jurzyca, INEKO

Neefektívny sľub podporiť odvetvie, ktorého význam pre ekonomiku a trh práce je relatívne malý a klesajúci. Tento sľub sa už žiaľ premietol aj do výrazného rastu zdrojov v rozpočte, ktoré budú chýbať napríklad na financovanie rozvoja vedomostnej ekonomiky.
Ľuboš Vagač, Centrum pre hospodársky rozvoj

Zvýšenie zdrojov na priame platby farmárov automaticky znamená zníženie zdrojov pre iné oblasti. Priame platby by nemali byť prioritou, Slovensko má v súčasnosti aj dôležitejšie oblasti.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Výdavky na políciu a súdnictvo spolu sú nižšie ako výdavky na poľnohospodárstvo.
Richard Ďurana, INESS

V zmysle Národného strategického plánu rozvoja vidieka je sľub akceptovateľný. Na druhej strane ale zapadá do neefektívnej podpory sektora, ktorý si vyžaduje výraznú reformu na komunitárnej úrovni (EÚ).
František Chovanec, Premier Consulting Prešov, spol. s. r.o.

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.