Články v tlači

Dátum: 30.06.2015

Späť na seminár Články v tlači Odborná literatúra Štatistiky Panel odborníkov

 • Diaľnice vezú ľuďom prácu (Hospodárske noviny, 1.10.2015)
  Ak by mali obyvatelia Rimavskej Soboty diaľnicu o polhodinu autom bližšie, v okrese by si našlo prácu ďalších 2800 ľudí. Nové diaľnice by podľa výpočtov Inštitútu finančnej politiky mohli vyriešiť Achillovu pätu slovenskej ekonomiky – vysokú nezamestnanosť. Analytici vyrátali, že to, či má daný okres diaľnicu, alebo rýchlostnú cestu, priamo súvisí s počtom ľudí bez práce. Ak by bol najbližší diaľničný privádzač o minútu bližšie, regiónu klesne nezamestnanosť o 0,2 percentuálneho bodu.
 • Viac ako štyri roky je bez práce 74- tisíc ľudí (SME, 23.9.2015)
  Napriek tomu, že celkový počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch práce minulý mesiac medziročne klesol o 33,7 tisíc na takmer 347 tisíc, počet nezamestnaných nad štyri roky za rovnaké obdobie mierne stúpol. Kým na konci augusta minulého roka bolo viac ako štyri roky bez práce 74,5 tisíc osôb, ku koncu augusta tohto roka to už bolo vyše 74,6 tisíc.
 • Príspevok 250 eur by mal podporiť dochádzanie (Hospodárske noviny, 21.9.2015)
  Personálna agentúra McRoy nedávno hľadala nových kontrolórov kvality v Komárne. Ponúkala slušný plat vyše osemsto eur, prácu na zmeny s príspevkami na dopravu i ubytovanie. Pracovné miesta však boli 150 kilometrov ďaleko. Až v logistickom parku v Lozorne. Zo šesťdesiatich prítomných nezamestnaných mali teda reálny záujem iba traja. Väčšina si ani nevypočula konkrétnejšiu ponuku. „Na to, aby sa zdvihli, im stačila informácia, že práca je mimo ich okresu. A takéto skúsenosti máme z celého Slovenska,“ priblížil náborový riaditeľ spoločnosti Branislav Holík.
 • Ekonomickí migranti pomohli Ficovi k nižšej nezamestnanosti (SME, 10.9.2015)
  Znižovať nezamestnanosť vláde vo veľkej miere pomáhajú ekonomickí migranti zo Slovenska. Teda ľudia, ktorí sa radšej z úradu práce odhlásia a idú pracovať do zahraničia. Len za posledné tri mesiace odišlo do zahraničia viac ako šesťtisíc ľudí. Menej ako rok tam podľa štatistického úradu v druhom štvrťroku pracovalo takmer 142-tisíc ľudí, čo je najviac prinajmenšom od roku 2010.
 • Nezamestnanosť sa zhoršuje – čo s tým? (Denník N, 9.10.2015)
  Popri dobrých správach o rastúcej zamestnanosti a klesajúcej nezamestnanosti sú tu aj tie horšie: výrazne stúpol počet znevýhodnených nezamestnaných.
 • Vyrastú v regiónoch tisíce nájomných bytov? (Pravda, 7.9.2015)
  Tisíce nových nájomných bytov majú vzkriesiť regióny s nezamestnanosťou vyššou ako 18 až 20 percent. Na Slovensku je podľa odhadov asi 50–tisíc nájomných bytov, čo sú len asi 2 až 3 percentá z bytového fondu. Vlani síce pribudlo asi 2–tisíc takýchto bytov, ale len podľa aktuálneho záujmu by bolo treba ďalších aspoň 5–tisíc.Jedna bytovka s 20 bytmi vyjde asi na milión eur a obce v slabších regiónoch tieto peniaze nemajú. Vláda oznámila, že v oblastiach s vyššou nezamestnanosťou dotácie na výstavbu nových nájomných bytov dosiahnu 55 až 85 percent. Zvyšok sumy si budú môcť mestá a obce požičať za nulový úrok od Štátneho fondu rozvoja bývania. Na tento rok je v štátnom rozpočte na nájomné byty vyčlenených 20 miliónov eur. Prípadné náklady na 5–tisíc nových bytov však zodpovedajú sume na úrovni až 10–násobku doterajšej dotácie zo štátnej kasy. Štátna podpora pritom tvorí len časť všetkých nákladov.
 • Krajinu čaká sezónny výkyv v nezamestnanosti (Pravda, 7.9.2015)
  Nezamestnanosť na Slovensku môže ovplyvniť koniec leta, ktorý so sebou prináša ukončenie sezónnych prác. V júni nezamestnanosť na Slovensku zaznamenala výšku 11,46 percenta a potvrdila klesajúci trend. Začiatok leta bol ovplyvnený sezónou, ktorá poskytuje prácu v oblasti služieb alebo cestovného ruchu. K sezónnym pracovníkom sa pridávajú aj absolventi vysokých škôl, prípadne ľudia, ktorí cez leto pracovali v zahraničí. „Predpokladáme, že na krátke obdobie by nezamestnanosť mohla mierne stúpnuť jednak z dôvodu ukončenia sezónnych prác, ale aj pre nárast počtu absolventov. Následne by však mal prevážiť silný trend rastu zamestnanosti, ktorý by mohol vymazať aj sezónne výkyvy,“ komentuje situáciu analytik Tatra banky Boris Fojtík.
 • Miera nezamestnanosti za prvý polrok klesla na 11,8 percenta (SME, 4.9.2015)
  Miera nezamestnanosti na Slovensku v prvom polroku tohto roka medziročne klesla o 1,9 percentuálneho bodu na 11,8 %. Počet nezamestnaných sa pritom za január až jún medziročne znížil o 12,8 % na 322,3 tis. osôb. Informoval o tom Štatistický úrad SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.
 • Čo sa dá stihnúť za šesť minút? Vybaviť človeka na úrade práce (SME, 1.9.2015)
  Úrady práce vybavujú nezamestnaných ako na bežiacom páse. Vyplýva to z prepočtov denníka SME, podľa ktorých na jedného úradníka – poradcu pripadá vyše 1500 ľudí mesačne. Rozhovor s jedným nezamestnaným, ponúknutie voľného miesta či ďalšie poradenstvo sa tak musí zmestiť do niekoľkých minút. Ideálne piatich či šiestich. Analytici hovoria o absurdite a takto nastavené úrady považujú za zbytočné.
 • Minimálna mzda porastie a s ňou aj zdravotné odvody (SME, 25.8.2015)
  Nižšia čistá mzda zamestnancov a vyššie náklady pre firmy. To so sebou prinesie nová výška minimálnej mzdy, ktorá by mala od budúceho roka stúpnuť zo súčasných 380 na 400 eur. Rozhodovať by o tom mala dnes vláda. Ministerstvo financií totiž neráta s tým, že by s minimálnym platom stúpala aj hranica takzvanej odvodovej odpočítateľnej položky. „Bude platiť v budúcom roku na takých úrovniach ako v súčasnosti a uplatňovať sa bude rovnako ako dnes,“ povedal tlačový odbor rezortu.
 • Sociálni partneri sa nedohodli na raste minimálnej mzdy (Pravda, 24.8.2015)
  Zástupcovia vlády, zamestnávatelia a odborári sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady nedohodli na tom, na akú sumu sa od začiatku budúceho roka zvýši minimálna mzda na Slovensku, ktorá v súčasnosti dosahuje 380 eur.
 • Premiér pomáha skôr podnikateľom v istých okresoch ako dlhodobo nezamestnaným (SME, 23.8.2015)
  Niektoré firmy u nás dostanú odvodovú úľavu na ľudí, ktorí sú na úrade práce len šesť mesiacov. Niektorým regiónom to môže uškodiť. V okresoch, kde je nezamestnanosť vyššia ako dvadsať percent, navrhuje vláda odvodovú úľavu. Firmy, ktoré zamestnajú človeka aspoň šesť mesiacov evidovaného na úrade práce, nebudú musieť istý čas za tohto pracovníka platiť takmer žiadne odvody.
 • Sedem okresov má nezamestnanosť nad 20 percent (SME, 21.8.2015)
  Miera nezamestnanosti bola na konci júla tohto roka vyššia ako 20 % v siedmich okresoch na Slovensku. Oproti koncu júla minulého roka sa počet okresov presahujúcich 20-percentnú nezamestnanosť znížil o päť.
 • Podpora podnikov je len záplata. Nezamestnanosť na východe treba riešiť inak, efektívnejšie (Aktuálne.sk, 21.8.2015)
  Vláda plánuje „naliať“ peniaze do zatiaľ neexistujúcich podnikov na východe, to však nepomôže. Podľa súčasného návrhu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov dostane podnikateľ štátnu pomoc, ak splní podmienky. Takúto podporu opäť zaplatia občania. Mnohí odborníci považujú takýto nástroj za nesystémový a príliš drahý. Znížiť nezamestnanosť by sa dalo aj lacnejšie.
 • Sezónne práce a nové opatrenia zrazili nezamestnanosť (Pravda, 20.8.2015)
  Počet nezamestnaných pripravených nastúpiť do zamestnania, ktorých na Slovensku evidujú úrady práce, v júni dosiahol takmer 310–tisíc osôb. Miera nezamestnanosti sa v porovnaní s minulým rokom znížila o 0,09 percentuálneho bodu a dosiahla 11,46 percenta. V porovnaní s júlom 2014 je nezamestnanosť nižšia o 1,21 percenta. Po započítaní žien na materskej dovolenke, alebo práceneschopných zamestnancov celková miera nezamestnanosti presahuje 350–tisíc osôb.
 • Viac práce v regiónoch? (Pravda, 20.8.2015)
  Každé novovytvorené pracovné miesto v okresoch s nezamestnanosťou okolo úrovne 20 percent štát vyváži tisícami eur. Dotácie majú pomôcť motivovať podnikateľov k vytváraniu pracovných miest v okresoch Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava a Sobrance, Poltár, Sabinov, Vranov nad Topľou, Trebišov, Veľký Krtíš a Gelnica.
 • Hladovým dolinám nepomôže ani Fico (Hospodárske noviny, 20.8.2015)
  Vláda sa aktuálne novým zákonom snaží pomôcť hladovým dolinám. Akčné plány prezentoval premiér Robert Fico v Rožňave. Jedným z opatrení je rozšírenie štátnej pomoci pre malých a stredných podnikateľov. Podľa návrhu by v dotknutých okresoch stačila nižšia investícia, ako je teraz nutná. „Bude stačiť, ak investor príde s investíciou 100-tisíc eur, zaviaže sa vytvoriť minimálne desať pracovných miest a vznikne mu nárok na dotáciu,“ povedal Fico. Analytici však neočakávajú, že by daňové úľavy pre investorov pomohli ohrozenej skupine ľudí, ktorí sú roky bez práce. Bez kvalifikácie a návykov sú totiž pre nich nezaujímaví.
 • Fico chystá dotácie aj pre malých podnikateľov (SME, 19.8.2015)
  Bude stačiť, ak investor príde s investíciou 100-tisíc eur a viac a zaviaže sa vytvoriť minimálne desať pracovných miest. Vznikne mu automaticky nárok na štátnu pomoc vo výške 40 až 45 percent podpory.
 • Slovensko reguluje aj tam, kde mu to škodí (Denník N, 17.8.2015)
  Priveľa regulácie povolaní krajine škodí. Slovensko patrí ku krajinám s najväčším počtom regulovaných povolaní v Európe. Regulované povolania sú také, na výkon ktorých je potrebné spĺňať predpísané kvalifikačné predpoklady.
 • Smer chystá pre regióny zákon, ktorý im nepomôže (Denník N, 28.7.2015)
  Ministerstvo dopravy pripravilo návrh nového zákona, ktorý neprináša efektívne riešenia pre podporu zamestnanosti v najchudobnejších regiónoch. Zákon prináša nové príspevky, technickú pomoc administratíve a zľahčenie podmienok pre investorov. Okrem malého dopadu, keďže jedine štyri regióny spĺňajú podmienky na získanie pomoci, zákon sa nezaoberá zlepšovaním infraštruktúry, motivovaním dlhodobo nezamestnaných, či zvyšovaním zamestnanosti nízkokvalifikovaných pracovníkov.
 • Ekonomike sa bude dariť, zamestnanosti nie. Ľudia nechcú pracovať (SME, 26.7.2015)
  Napriek rýchlemu rastu slovenskej ekonomiky sa spomaľuje rast vytvárania nových pracovných miest. Taktiež nezamestnanosť by sa mala zvýšiť o 0,8 percenta. Dôvodom môže byť klesajúci počet krátkodobo nezamestnaných a vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných, ktorí zväčša nevyhovujú vyhľadávanému profilu uchádzača zamestnávateľom. Negatívne vplýva na zamestnanosť aj nezáujem či apatia dlhodobo nezamestnaných vrátiť sa do práce s ktorými sa potykajú personálne agentúry.
 • Nezamestnaní odmietli prácu za 850 eur (Pravda, 22.7.2015)
  Napriek tomu že nezamestnanosť v Komárne dosahuje až 15,5 %, aj pracovná ponuka o niečo vyššia ako priemerný plat v priemyselnom parku Lozorno sa môže stretnúť s nezáujmom uchádzačov o zamestnanie. Napriek tomu, že po odrátaní odvodov a výdavkov na bývanie by zamestnancom zostalo 500 až 540 eur, väčšina uchádzačov uvádza ako hlavný dôvod odmietnutia vzdialenosť. Pritom sa personálna agentúra McROY Slovakia zaviazala uhradiť časť nákladov na bývanie a presun. Z počiatočných 60 nezamestnaných zostali 3 vážny záujemcovia.
 • Sú bez práce, mohli mať flek za 800 eur. Záujem mali traja z 58, ostatní necestujú (Denník N, 21.7.2015)
  Počas prezentácie ponuky pre prácu v priemyselnom parku Lozorno s hrubým platom za 800 eur sa prejavil silný nezáujem nezamestnaných o prácu. Už na začiatku 13-ti opustili priestory bez vypočutia ponuky. Ku koncu z 50 zúčastnených zostali 3 vážni záujemcovia. Pracovníci agentúry zostávajú bezmocní keď na otázky prečo zúčastnení odmietajú ponuku nik nechce odpovedať. Agentúra dokonca zadarmo ponúka rekvalifikačné kurzy o ktoré nie je záujem. Taká malá účasť v regióne s vysokou nezamestnanosťou je pripisovaná hlavne neochote nezamestnaných pracovať.
 • Nezamestnanosť v globálnej ekonomike: cykláči vs. Štrukturáči (Denník N, 21.7.2015)
  Od vypuknutia svetovej hospodárskej krízy debata medzi dvoma ekonomickými tábormi, cykláčmi a štrukturáčmi, nabrala na obrátkach. Odpoveď na nevyriešený hlavolam medzi tým, či je efektívnejšie zvýšenie verejných výdavkov alebo zavádzanie štrukturálnych reforiem sa pokúsil nájsť Medzinárodný menový fond v rámci projektu „Zamestnanosť a rast“. Podľa výsledkov, politika „Quantitative easing“ v USA bola úspešnejšia v oživovaní ekonomiky ako štrukturálne riešenie v mnohých iných krajinách. Je však dôležité podotknúť, že obe riešenia sa viac dopĺňajú ako vyvracajú a preto správne časovanie oboch politík zohráva rozhodujúcu úlohu pre zvýšenie ekonomického rastu.
 • Najrizikovejších ľudí bez práce pribúda (Hospodárske noviny, 21.7.2015)
  Počet dlhodobo nezamestnaných aj naďalej stúpa. V júni ich zaznamenaný počet bol 190-tisíc a z toho počet nezamestnaných nepracujúcich dlhšie ako 48 mesiacov sa vyšplhal na 75-tisíc osôb. Opatrenia ktoré boli zavedené ministrom práce od roku 2013 sa ukazujú neefektívne pre najrizikovejšie skupiny. A to aj napriek odmenám pre personálne agentúry, či nižším zdravotným odvodom pre zamestnávateľov.
 • Státisíce minimálnych odvodov prinesú státisíce chudobných (Hospodárske Noviny, 20.7.2015)
  Podľa údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny až 641-tisíc živnostníkov, zamestnancov a dohodárov, čo je takmer štvrtina ekonomicky aktívneho obyvateľstva, platí minimálne odvody. Mnohokrát ide o šedú ekonomiku, kedy sa zvyšok dopláca na ruku, čo prináša krátkodobý lepší výsledok pre prijímateľa, no z dlhodobého hľadiska vytvára vrstvu ľudí s minimálnym dôchodkom alebo podporou v nezamestnanosti.
 • Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky stúpol (SME, 20.7.2015)
  Medzi májom a júnom stúpol počet ľudí čerpajúcich dávku v nezamestnanosti o 222 ľudí na terajších vyše 34-tisíc. Medziročne sa však počet poberateľov znížil o 1 181 ľudí. Táto dávka je určená pre ľudí, ktorí boli bez práce minimálne dva z posledných troch rokov.
 • Ponúk na prácu je už ako pred krízou (SME, 9.7.2015)
  Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje medziročný nárast počtu voľných pracovných miest o zhruba 60%, portál profesia.sk taktiež nárast, o tretinu. Podľa viacerých ukazovateľov sa trh práce revitalizuje a dostáva do stavu spred krízy, ponúk práce pribúda najviac v Košickom kraji.
 • Príspevok na starostlivosť o dieťa má stúpnuť o 50 eur (oPeniazoch.sk, 4.7.2015)
  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v novele zákona o príspevku na dieťa zvýšiť príspevok na starostlivosť o dieťa z 230 na 280 eur. Návrh zákona má podľa ministerstva pomôcť zosúladiť rodinný a pracovný život ľudí, zároveň sa však dá vnímať aj ako snaha motivovať mladé matky k práci.
 • Povedzme to nahlas: Slovákom sa nechce robiť (Hospodárske noviny, 2.7.2015)
  Aj napriek vysokej miere nezamestnanosti majú zamestnávatelia mnohokrát problém najať zamestnancov a teda sa obracajú na ochotnejšiu a lacnejšiu pracovnú silu z iných krajín EÚ, ako napríklad Rumunsko či Bulharsko. Častým problémom je neochota cestovať za prácou a teda sa snažia nájsť spôsoby ako sa vyhnúť ponúknutým pracovným ponukám, dokonca až okolo 200-tisíc nezamestnaných nemá evidovanú kvalifikáciu.
 • Pridrahá minimálna mzda (SME, 29.6.2015)
  Významné opatrenie vlády zamerané na zvyšovanie zamestnanosti sú dotácie na vytváranie pracovných miest, no zároveň s ním vláda ohlasuje plánované zvyšovanie minimálnej mzdy. To zvyšuje náklady na zamestnanca, čo pocítia hlavne v najchudobnejších regiónoch. Najchudobnejšie vrstvy budú pravdepodobne najviac zasiahnuté a opatrenie môže viesť k poklesu zamestnanosti, čím ide v podstate proti účelu drahých dotácií.
 • Z úradov práce každý mesiac vyhodia tritisíc ľudí (SME, 24.6.2015)
  Až 3-tisíc ľudí mesačne je vyškrtnutých z databázy úrady práce (ergo žiadna podpora v nezamestnanosti) kvôli nečinnosti alebo odmietnutiu spolupráce. Ide hlavne o mladých ľudí (<25) a o odmietnutie poskytnutej práce alebo rekvalifikačného kurzu.
 • Škola a práca za mzdu láka zatiaľ málo deviatakov (Pravda, 22.6.2015)
  Z 1440 ponúknutých miest ponúknutých budúcim stredoškolákom v projekte duálneho vzdelávania bolo zatiaľ obsadených iba 468. Deviatakov neláka ani možnosť privyrobenia či istoty pracovného miesta po skončení školy.
 • Trh práce sa vrátil do svojej zlatej éry (Hospodárske noviny, 11.6.2015)
  Podľa analýzy personálnej agentúry Manpower a jej indexu Manpower index (náborové plány) sa situácia na trhu práce výrazne zlepšila, o 7 bodov od roku 2014 a 4 body od 2. štvrťroku 2015, pričom aktuálna hodnota je 12 (Česká republika a Poľsko 4, Maďarsko 5).
 • Bude vláda čarovať so štatistikami a znižovať nezamestnanosť? (SME, 8.6.2015)
  Dôvody pre vyškrtnutie z databázy úradu práce sa majú rozširovať. Po novom bude človek vyradený z evidencie ak nebude plniť podmienky dohody s úradom práce. Otázne je, či to nie je len snaha o zamaskovanie úrovne nezamestnanosti.
 • Vláda pripraví zákon pre regióny s vysokou nezamestnanosťou (Pravda, 5.6.2015)
  Aj kvôli správe OECD ktorá prognózovala vyššiu výkonnosť ekonomiky v najbližších rokoch vláda pripravuje zákon určený špecificky pre regióny s nezamestnanosťou nad 20%. Malo by ísť o vyššie daňové a odvodové úľavy a celkové zvýhodnenie investičných možností.
 • Úrady práce budú na nezamestnaných prísnejšie (Pravda, 5.6.2015)
  Novela zákona o službách zamestnanosti má priniesť zmeny týkajúce sa nielen vyradenia z evidencie úradu práce, ale aj podpory mobility (príspevok 80% nákladov na bývanie na pol roka) a vzdelávania (nielen akreditované programy a prax aj u firiem či živnostníkov bez zamestnancov).
 • Richter: Počet nových miest čoskoro zlomí hranicu 100-tisíc (Pravda, 1.6.2015)
  Minister Richter v rozhovore zdôraznil reformy súčasnej vlády, ktoré prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti v ekonomike (21-tisíc pracovných miest medzi januárom a júnom 2015). Zvýšená starostlivosť o mladých ľudí (napríklad za 70 miliónov eur bolo vytvorené 13-tisíc pracovných miest, 80% si prácu udržalo aj po skončení dotácií).
 • Nezamestnanosť pomaly prestáva byť strašiakom (Pravda, 21.5.2015)
  Nezamestnanosť klesla, podľa meraní Ústredia práce, na 11,68%, vláda má ambíciu stiahnuť nezamestnanosť pod 11% do konca tohto roka. Počas súčasnej vlády vzniklo takmer 97-tisíc nových pracovných miest. Vláda odhaduje, že toto zlepšenie bolo spôsobené dotáciami (<25), no najmä rastom ekonomiky.
 • Štát pomôže ľuďom, ktorí sa presťahujú za prácou (Pravda, 20.5.2015)
  Príspevok na podporu pracovnej mobility bude podľa novely zákona o zamestnanosti (od 1.1.2016) vyplácaný aj na prechodný pobyt (doteraz iba na zmenu trvalého pobytu s nízkym záujmom – 38 záujemcov v 2014) a to vo výške 80% z nájmu a to maximálne po dobu pol roka a do výšky 250 eur na mesiac ak sa človek presťahuje minimálne 70 kilometrov od bydliska. Očakáva sa nárast 10- až 25-násobný nárast.
 • Nezamestnanosť mladých u nás klesla, v Únii je aj tak nižšia (SME, 6.5.2015)
  Nezamestnanosť ľudí do 25 rokov je na úrovni 24,8%, čo je viac než priemer EÚ (20,9%) a okolité štáty. Európska únia plánuje pomôcť 650-tísícom mladých ľudí v 20 krajinách jednou miliardou eur zo sociálneho fondu. Problémy sú najmä v štruktúre pracovnej sily. Najviac ponúk pre mladých je v hotelierstve, najväčší dopyt po miestach v administratíve.
 • Štát dáva podporu ktorú nikto nechce, za prácou sa ľudia nesťahujú (SME, 8.4.2015)
  Iba zopár desiatok ľudí každoročne žiada o podporu mobility pri sťahovaní sa za prácou, ktorá je dostupná pre každého kto sa presťahuje o viac než 50 kilometrov od pôvodného bydliska a zmení si trvalý pobyt.
 • Ľudí bez práce Smer pred voľbami stiahne na ulice (SME, 7.4.2015)
  Ústredie práce, v spolupráci s EÚ, rozbieha veľký projekt obnovenia verejnoprospešných prác s cieľovou skupinou ľudí bez práce po dlhšiu dobu než rok a znevýhodnení uchádzači o prácu bez práce dlhšie než tri mesiace. Má stáť 15 miliónov eur a podpora EÚ je limitovaná do novembra. Otázne je, či nejde iba o maskovanie úrovne nezamestnanosti.
 • Chystá sa nová vlna dvíhania platov. Nasilu (Hospodárske noviny, 8.4.2015)
  Odborári majú v pláne zvyšovať kolektívne zmluvy v štyroch odvetviach (elektrotechnický, hutnícky, strojársky priemysel a autobusová doprava). Očakávajú sa finančné problémy firiem, najpravdepodobnejšie škrtanie sociálnych benefitov zamestnancov.
 • Rakúšania nám budú radiť, ako mladých dostať do práce (Hospodárske noviny, 30.1.2014)
 • Štát dal biznisu milióny. S rizikom (Hospodárske noviny, 15.1.2014)
 • Richterových lacných ľudí chce minimum firiem (Hospodárske noviny, 9.1.2014)
 • Riešenie nezamestnanosti mladých (Miroslav Beblavý, Silvia Hudáčková, 2013)
 • Reformami proti extrémizmu (Peter Goliaš, INEKO, 2.12.2013)
 • Zamestnanosť a mzdy (Rýchly komentár NBS, október 2013)
 • Znížme odvody chudobným (Peter Goliaš, INEKO, 19.2.2013)
 • Zákonník môže odradiť investorov (Hospodárske noviny, 18.4.2007)
 • Youth unemployment does not merit special treatment (Daniel Gros, 13.06.2013)
 • Blogs review: Tackling youth unemployment (Jérémie Cohen-Setton, Giuseppe Daluiso on 14th June 2013)
 • Youth unemployment: It’s growth, stupid! (by André Sapir on 27th June 2013)
 • Jeffrey Sachs: Professor Krugman and Crude Keynesianism
 • Guaranteed to fail (The Economist, July 20th, 2013)